Z dniem 1 grudnia 2021 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły charakter postępowania o zatwierdzenie układu w prawie restrukturyzacyjnym. Nowe, tzw. postępowanie o zatwierdzenie układu 2.0., czerpie wiele rozwiązań z poprzednio obowiązującego uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Postępowanie o zatwierdzenie układu 2.0. jest o tyle atrakcyjne dla dłużnika, gdyż pozwala na przeprowadzenie szybkiej restrukturyzacji przy ograniczeniu roli sądu do minimum.
Zarówno w poprzednim stanie prawnym, jak i obecnie, dłużnik samodzielnie dokonuje wyboru nadzorcy układu. Wybór nadzorcy układu polega na zawarciu umowy o nadzór nad przebiegiem postępowania z doradcą restrukturyzacyjnym. Zawarcie umowy z doradcą jest pierwszym formalnym krokiem zmierzającym do zawarcia układu z wierzycielami. Z dniem zawarcia umowy o sprawowanie nadzoru nad przebiegiem postępowania, doradca restrukturyzacyjny zaczyna pełnić funkcję nadzorcy układu.
Obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego w KRZ
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dzień układowy może przypadać nie wcześniej niż 3 miesiące oraz nie później niż dzień przed złożeniem wniosku o zatwierdzenie układu. Od 1 grudnia 2021 r. obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego dokonywane jest w Krajowym Rejestrze Zadłużonych – systemie teleinformatycznym służącym do obsługi postępowań insolwencyjnych. Co ważne, obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego powinno być dokonane dopiero po sporządzeniu spisu wierzytelności, spisu wierzytelności spornych i wstępnego planu restrukturyzacyjnego.
Prowadzenie akt postępowania oraz wnoszenie pism tylko za pośrednictwem KRZ
Od 1 grudnia 2021 r. prowadzenie akt postępowania o zatwierdzenie układu 2.0., jak również wnoszenie pism procesowych odbywa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowania sądowe, czyli tzw. KRZ. Brak posiadania konta w systemie, zarówno przez dłużnika, jak i wierzyciela uniemożliwia dokonywanie jakichkolwiek czynności w toku całego postepowania restrukturyzacyjnego.
Wierzyciel zabezpieczony rzeczowo objęty układem bez wyrażenia zgody
Obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość objęcia układem wierzyciela zabezpieczonego rzeczowego bez konieczności uzyskiwania zgody, w dwóch sytuacjach:
- gdy propozycje układowe przewidują pełne zaspokojenie jego wierzytelności;
- gdy propozycje układowe przewidują zaspokojenie wierzyciela rzeczowego w stopniu nie niższym od tego, jakiego może się spodziewać w przypadku dochodzenia wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi z przedmiotu zabezpieczenia.
Głosowanie nad układem w postępowaniu o zatwierdzenie układu 2.0.
Głosowanie nad układem w postępowaniu o zatwierdzenie układu odbywa się w drodze samodzielnego zbierania głosów albo na zgromadzeniu wierzycieli, które zwoływane jest przez nadzorcę układu.
W przypadku głosowania w drodze samodzielnego zbierania głosów, nadzorca układu zamieszcza kartę do głosowania w KRZ. Zanim to jednak nastąpi, nadzorca powinien dokonać stosownego pouczenia o sposobie głosowania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, uwierzytelnienia i wypełnienia karty.
Druga opcja przeprowadzenia głosowania polega na wyznaczeniu terminu zgromadzenia wierzycieli. Termin zgromadzenia wyznacza nadzorca w porozumieniu z dłużnikiem. Zawiadomienie o terminie zgromadzenia dokonywane jest poprzez obwieszczenie lub poprzez zawiadomienie wierzyciela umieszczonego w spisie wierzytelności wraz z propozycjami układowymi, informacjami o podziale wierzycieli na grupy obejmującym poszczególne kategorie interesów, informacją o sposobie głosowania oraz pouczeniem z art. 107‒110, art. 113 i art. 115‒119 prawa restrukturyzacyjnego. Głosowanie na zgromadzeniu wierzycieli powoduje konieczność osobistego stawiennictwa wierzyciela na zgromadzeniu i oddaniu głosu na piśmie lub w formie ustanej. Dopuszcza się również możliwość przeprowadzenia zgromadzenia wierzycieli za pomocą elektronicznych środków komunikacji.
Do przyjęcia układu konieczne jest osiągniecie dwóch większości – osobowej i kapitałowej. Większość osobowa oznacza oddanie ponad połowy głosów „za układem” spośród głosujących wierzycieli. Natomiast, większość kapitałowa polega na oddaniu „za układem” 2/3 sumy wierzytelności przysługującym głosującym wierzycielom.
Artykuł pochodzi ze strony https://lewandowskikancelaria.pl/ . To tylko część całego wpisu i całość można przeczytać na stronie https://lewandowskikancelaria.pl/zmiany-w-postepowaniu-o-zatwierdzenie-ukladu/.
Informacje na temat restrukturyzacji https://lewandowskikancelaria.pl/restrukturyzacje-i-prepack/
Prawo upadłościowe https://lewandowskikancelaria.pl/upadlosci/