W jakich sytuacjach warto wkroczyć na drogę sądową? A kiedy lepiej załatwić sprawę polubownie? Wszystko zależy od tego, o jaki rodzaj sprawy chodzi – wiadomo, że jeśli w grę wchodzi prawo karne i sprawa już dotarła do sądu to nawet nie ma co mówić o polubownym załatwieniu sprawy. Jeśli natomiast chodzi o sprawy bardziej cywilne to zawsze istnieje jakaś szansa, aby zrezygnować ze sprawy sądowej, a co za tym idzie również zaoszczędzić na kosztach sądowych. Jednak o tym, czy taką decyzję podejmować czy też nie najlepiej poradzić się prawnika – on bowiem przedstawi nam wszystkie za i przeciw.
Zresztą, nawet jeśli stwierdzi, że najlepiej całą sprawę załatwić poza sądem, to i tak potrzebować będziesz jego wsparcia podczas negocjacji z drugą osobą. Prawnik bowiem najlepiej zdaje sobie sprawę z tego, jak poprowadzić takie rozmowy, potrafi również uchronić swojego klienta przed zbyt impulsywnym zachowaniem, które często towarzyszy próbom polubownego załatwienia sprawy.
Oczywiście, nie zrobi tego za darmo – każda kancelaria adwokacka ma swój cennik dotyczący tego typu usług, który w dużej mierze zależy od tego, jakiego rodzaju sprawa ma zostać załatwiona polubownie. Przeważnie to właśnie adwokaci obu stron się zajmują przygotowywaniem umów przedwstępnych, negocjują między sobą, zanim jeszcze doprowadzą do spotkań swoich klientów.
Najczęściej takie sprawy prowadzone są w sytuacji, kiedy mowa o opiece nad dziećmi w razie rozwodu czy tez o podziale majątku. Aczkolwiek czasami jest również tak, że byli małżonkowie walczą ze sobą jak na noże podczas sprawy rozwodowej i absolutnie nie chcą niczego załatwiać polubownie – no cóż, to ich sprawa, aczkolwiek tak czy siak przyda się im adwokat podczas takiej rozprawy.
Pytanie oczywiste – zawsze lepiej polubownie rozwiązać sprawę. Po co iść w koszty i tracić nerwy na sądy. Tyle tylko, że nie zawsze da się dogadać z drugą stroną. Człowiek nie jest idealny i dlatego musimy prosić o pomoc prawników.