You are here
Home > Prawo kanoniczne > Czy można unieważnić małżeństwo kościelne?

Czy można unieważnić małżeństwo kościelne?

Podczas zawierania małżeństwa kościelnego składa się przysięgę wierności do końca życia. Okazuje się jednak, że w wyjątkowych sytuacjach można unieważnić małżeństwo kościelne. Decyzję o unieważnieniu podejmuje natomiast sąd biskupi.

Ukrywanie prawdy

Przyczyną unieważnienia małżeństwa kościelnego może być zatajenie prawdy przez jednego z małżonków. Chodzi oczywiście o zatajenie prawdy w istotnych kwestiach. Co zostanie uznane za dostatecznie istotne, aby unieważnienie małżeństwa kościelnego stało się rzeczywistością zależy od sądu biskupiego. Pewne kwestie są jednak prawie zawsze akceptowane.

Niewątpliwie, jeśli jeden z partnerów nie wiedział o ciężkiej chorobie drugiego to śmiało może się ubiegać o unieważnienie małżeństwa kościelnego. Tym nie mniej, nie każda choroba jest traktowana tak samo. Wydaje się, że najłatwiej jest otrzymać unieważnienie i w ogóle nie trzeba już zamartwiać się tym jak dostać rozwód kościelny, jeśli jeden z partnerów cierpi na zaburzenie psychiczne, które celowo ukrywał. W takiej sytuacji, sąd prawie nigdy nie ma wątpliwości, czy przyznać rozwód.

Czy rozwody kościelne są popularne?

Jeszcze kilka lat temu, rozwody kościelne odbywały się sporadycznie. Generalnie liczba rozwodów, również tych cywilnych była o wiele mniejsza. Ponadto, wiele osób po prostu nie wiedziało o tym, że w ogóle istnieje możliwość unieważnienia ślubu kościelnego. Żyli więc w nieszczęśliwych związkach, lub rozstawali się, ale pozostawali małżeństwem.

Obecnie jednak, próby unieważnienia małżeństwa kościelnego podejmuje bardzo wiele nieszczęśliwych par. W Polsce obecnie średnia roczna to około 4000 par. Liczba ta robi wrażenie, jednak należy pamiętać o tym, że nie wszystkie małżeństwa, które starają się otrzymać unieważnienie małżeństwa kościelnego faktycznie je otrzymują. Szacuje się, że rozwody kościelne otrzymuje co najwyżej około 60% par, które o taki rozwód się starają. Nie jest to dużo, co jest dowodem na to, że trzeba mieć rzeczywiście bardzo przekonywujące argumenty, aby przekonać do unieważnienia małżeństwa sąd biskupi.

Jeżeli posiadasz takie argumentu możesz rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa w odpowiedniej kancelarii kanonicznej.

Dodaj komentarz

Top